Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Alberta, Leopolda Piątek 15. Listopada 2019r
Zadania z Fizyki medycyna medycyna
linki sponsorowane, reklamy
Encyklopedia Leków
Opis Leków
A B C D E F G h I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Proszę wpisać w okienku nazwę leku lub jego fragment
linki sponsorowane, reklamy
APAP EXTRA
Nazwa międzynarodowa
Nazwa międzynarodowa
Coffeine + Paracetamol
Forma leku
Forma leku
tabletki powlekane
Zawartość
Zawartość
1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
Sposób działania
Sposób działania
Połączenie paracetamolu działającego przeciwbólowo z kofeiną - substancją, która wywiera umiarkowane działanie pobudzające na OUN, przez co poprawia samopoczucie i znosi uczucie zmęczenia. Dodanie kofeiny zwiększa skuteczność działania przeciwbólowego paracetamolu (osiągnięcie redukcji bólu w stopniu równoważnym możliwe jest po podaniu dawki o 40% niższej w porównaniu do leku jednoskładnikowego) oraz przyspiesza początek działania. Paracetamol to pochodna fenacetyny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, która w wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego zapobiega tworzeniu się prostaglandyn w OUN. Skutkiem tego oddziaływania jest spadek wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co zaznacza się podwyższeniem progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Działanie przeciwbólowe paracetamolu zbliżone jest do działania NLPZ, jednak w odróżnieniu od innych leków tej grupy, nie hamuje on obwodowo syntezy prostaglandyn. Nie działa więc przeciwzapalnie i nie wywołuje typowych dla NLPZ działań niepożądanych; nie wpływa na agregację płytek krwi. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania obserwuje się po 30 min. od momentu podania drogą doustną. T0,5 wynosi 2-4 h. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a przeciwgorączkowego 6-8 h. Zasadniczą drogą eliminacji leku jest jego biotransformacja w wątrobie. Kofeina jest metyloksantyną, której główny mechanizm działania polega na kompetycyjnym hamowaniu fosfodiesterazy. Działa pobudzająco na OUN, powodując subiektywne odczucie ustępowania zmęczenia, poprawy koordynacji i szybkości kojarzenia. Wpływa na mięsień serca, powodując wzrost pojemności minutowej i przepływu krwi w naczyniach wieńcowych oraz nasila diurezę. Nie wypływa na ciśnienie tętnicze krwi. Szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stęż. w osoczu po 1 h. Początek działania obserwuje się po 15-45 min. T0,5 wynosi 3-7 h. Kofeina jest metabolizowana w wątrobie, metabolity wydalane przez nerki.
Wskazania
Wskazania
Leczenie bólu o różnej etiologii: głowy, w tym migrena, mięśni, zębów, nerwobólów, bólów menstruacyjnych, kostno-stawowych, pooperacyjnych i pourazowych. Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy takich, jak: gorączka, bóle gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie
Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, nadczynnością gruczołu tarczowego, zaburzeniami snu pod postacią bezsenności. W czasie przyjmowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka), nudności, zaburzenia trawienia, niemiarowość rytmu serca, bezsenność, niemożność skupienia uwagi, drżenia mięśniowe, drażliwość, rzadko agranulocytoza, bardzo rzadko trombocytopenia.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej, choroba alkoholowa, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, zaburzenia rytmu serca, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tyg. po ich odstawieniu. Nie należy stosować u kobiet w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Przedawkowanie
Przedawkowanie
Objawy: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność, ogólne osłabienie. Mogą one ustąpić następnego dnia pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, z rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo 5 g paracetamolu lub więcej, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż 1 h należy sprowokować wymioty. Warto podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. Jeśli prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii. Należy podać co najmniej 2,5 g metioniny i kontynuować leczenie acetylocysteiną i/lub metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10-12 h od zatrucia i prawdopodobnie pożyteczne po 24 h. Ostre zatrucie kofeiną występuje bardzo rzadko. Objawy: bóle brzucha, bezsenność, zwiększona diureza, odwodnienie, gorączka, arytmia serca i drgawki toniczno-kloniczne. Leczenie objawowe.
Dawkowanie
Dawkowanie
Dorośli: 1-2 tabl. co 4-6 h (max. 8 tabl./dobę). Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie u kobiet w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. W II i III trymestrze lek może być stosowany jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Interakcje z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami
Paracetamol może nasilać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych i leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny). Podawanie razem z rifampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami lub innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomowe wątroby powoduje zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby. Preparat podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Stosowanie paracetomolu łącznie z zidowudyną może powodować neutropenię oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Podawanie preparatu łącznie z sympatykomimetykami i hormonami tarczycy może nasilać częstoskurcz. Doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna, chinolony i werapamil spowalniają metabolizm kofeiny.
Uwagi
Uwagi
Uwagi: Preparatu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol i kofeinę.

Zadaj pytanie do
lekarza Farmakologa
.

Zastrzeżenie: Informujemy, że decyzja o podaniu leku na receptę może być podjęta jedynie przez lekarza i to na podstawie więcej, niż jednego źródła. W przypadkach rozbieżności podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka producenta. W tych okolicznościach jakiekolwiek roszczenia za pośrednie lub bezpośrednie szkody są wykluczone.

linki sponsorowane, reklamy
dobre produkty z kolagenem paradontoza jędrne piersi trądzik paralotniarstwo rzut dyskiem snooker dla sportowców zielarnia szałwia ziołowe specjały - szałwia zielarnia - szałwia na grypę szałwia ładny głos szałwia ziołowe specjały - szałwia ładny głos szałwia zielarnia - szałwia cukierki z ziołami - aronia co dobrego - aronia zioła w cukierkach - aronia ziołowe produkty - aronia dla sedniorów - aronia zielarnia - aronia co dobrego - aronia ziołowe cukierki - aronia apteka - pokrzywa ładna cera ładne paznokcie dla sedniorów - pokrzywa ładna cera oczyszczenie organizmu ziołowe wspomaganie - pokrzywa oczyszczenie organizmu na wzmocnienie - żeńszeń imbir nowości z apteki - żeńszeń imbir apteka - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - żeńszeń imbir cukierki ziołowe - żeńszeń imbir produkty na odporność - żeńszeń imbir nowości z zielarni - żeńszeń imbir zioła - żeńszeń imbir ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa zioła w cukierkach - aloes trawa cytrynowa na wzmocnienie - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa w zielarniach - aloes trawa cytrynowa nowości - aloes trawa cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa nowości z apteki - aloes trawa cytrynowa ziołowe wspomaganie - czarny bez produkty z czarnego bzu produkty na odporność - czarny bez produkty z czarnego bzu właściwości czarnego bzu przeciw stresowi - czarny bez ziołowe cukierki - cukierki czarny bez właściwości czarnego bzu co dobrego - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe zioła - głóg, głogowe w aptekach - głóg, głogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe na wzmocnienie - głóg, głogowe ziołowe specjały - głóg, głogowe produkty z głogu nowości - melisa na wzmocnienie - melisa ziołowe specjały - melisa ziołowe wspomaganie - melisa cukierki ziołowe - cukierki melisowe na odporność - melisa produkty z melisy ziołowe specjały - melisa cukierki z ziołami - waleriana dla całej rodziny - waleriana produkty z waleriany ziołowe cukierki - waleriana nowości z apteki - waleriana przeciw stresowi - waleriana w aptekach - waleriana w zielarniach - waleriana siatkówka dezodorant dla każdego produkty dla sportowców nurkowanie z akwalungiem biegi na przełaj szermierka zapasy podnoszenia ciężarów
Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook